Η Μάντσεστερ Σίτι σώνεται στην τελευταία στιγμή με γκολ του Τζον Στόουνς

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη απέναντι στη Γουλβς χάρη σε ένα κρίσιμο γκολ του Τζον Στόουνς στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης, εξασφαλίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην κομβική μάχη για τον τίτλο της Premier League.

Το σκορ άνοιξε νωρίς για τη Γουλβς στο 7ο λεπτό με τον Στραντ Λάρσεν, που σκόραρε με ασίστ του Σεμέδο, δίνοντας προβάδισμα στους «λύκους». Η απάντηση από τη Μάντσεστερ Σίτι ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν ο Γιόσκο Γκβάρντιολ ισοφάρισε μετά από πάσα του Ντοκού, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πίεσε συνεχώς για να πετύχει το νικητήριο γκολ, αλλά η επίθεση δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Γουλβς. Τελικά, με την πίεση να μεγαλώνει και το παιχνίδι να πλησιάζει στο τέλος, ο Στόουνς έγινε ο ήρωας της Σίτι με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, που χρειάστηκε και έλεγχο από το VAR για να επιβεβαιωθεί.

Στη μεταξύ τους αναμέτρηση, η Γουλβς παρόλο που προηγήθηκε, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη, μένοντας τελικά με άδεια χέρια, ενώ η Σίτι παραμένει στον αγώνα για τον τίτλο.

Πηγή: tanea.gr