Η παραδοχή που αλλάζει την ιστορία του Copa America του 2007: Ο διαιτητής σώζει τον Μέσι από αποβολή

Δεκαεπτά χρόνια μετά τον ημιτελικό του Copa America 2007, ο πρώην Χιλιανός διαιτητής Κάρλος Τσάντια αποκάλυψε ότι είχε παρέμβει ώστε να προστατέψει τον Λιονέλ Μέσι από μια δίκαιη αποβολή. Αυτό οδήγησε τον Μέσι να μπορέσει να συμμετάσχει στον τελικό, με αντάλλαγμα τη φανέλα του.

Η Αργεντινή αντιμετώπιζε το Μεξικό στις 12 Ιουλίου 2007 στη «Ciudad Guayana» της Βενεζουέλας και κέρδισε εύκολα με 3-0. Ο 20χρονος τότε Μέσι πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 61ο λεπτό, ενώ είχε ήδη λάβει μια κίτρινη κάρτα νωρίτερα στο 50ο λεπτό. Ο Τσάντια θυμάται: «Διαθέτοντας τρία λεπτά επιπλέον χρόνο, προτίμησα να μην τον τιμωρήσω» και επεσήμανε ότι η φάση υπήρξε σχετικά αθώα, καθώς δεν υπήρχε κίνδυνος για την αντίπαλη ομάδα.

«Αυτό το φάουλ αξίζει μια κίτρινη κάρτα, αλλά θα σου κοστίσει τη φανέλα σου», είπε ο διαιτητής, και ο Μέσι, ανταγωνιζόμενος τις συνθήκες, τελικά του την άφησε στα αποδυτήρια του. Ο Τσάντια παραδέχτηκε επίσης ότι αυτή η απόφαση του στέρησε την ευκαιρία να διαιτητεύσει τον τελικό, ο οποίος κατέληξε στη Βραζιλία νικώντας την Αργεντινή με 3-0.

Πηγή: tanea.gr