Το θρίαμβο της Χιρόνα με ηγετικό ρόλο τον Γκαζανίγκα στο Μοντιλίβι

Ο Πάουλο Γκαζανίγκα ήταν το μεγάλο αστέρι της αναμέτρησης στο «Μοντιλίβι», όπου η Χιρόνα επικράτησε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, στην 9η αγωνιστική της La Liga. Ξεκινώντας, ο Αργεντινός τερματοφύλακας της Χιρόνα απέκρουσε το πρώτο πέναλτι στο 28΄, που εκτέλεσε ο Μπερενγκέρ. Στη συνέχεια, στο 56΄, οι Βάσκοι κέρδισαν νέο πέναλτι, αυτή τη φορά ανέλαβε ο Ινιάκι Γουίλιαμς. Ο Γκαζανίγκα απέκρουσε ξανά, αλλά ο VAR έδωσε επανάληψη, διότι δεν βρισκόταν στη γραμμή τέρματος κατά την εκτέλεση. Στον δεύτερο γύρο, απέναντί του βρέθηκε ο Αντερ Ερέρα, ο οποίος και αυτός δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στις καθυστερήσεις, η Χιρόνα κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για αγκωνιά του Παρέδες στον Κρεϊτσι. Ο έμπειρος Στουάνι ανέλαβε την εκτέλεση και κατάφερε να σκοράρει στο 90+9΄, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Η ομάδα της Χιρόνα υπολογίζεται πια με αξιώσεις στη διοργάνωση, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο παρέμεινε με το άδειο χέρι. Το ματς αποτέλεσε μια έντονη αντιπαράθεση, με τον Γκαζανίγκα να αποδεικνύεται καθοριστικός παράγοντας για την τελική έκβαση.

Χιρόνα: Γκαζανίγκα, Κρέιτσι, Νταβίντ Λόπεθ, Γκουτιέρες, Αρνάου Μαρτίνεθ (90’+11′ Χουάνπε), Ιβάν Μαρτίν (90’+3′ Μεσιχούι), Γιάνγκελ Ερέρα, Φαν Ντε Μπέεκ, Νταντζούμα (59′ Χιλ), Ασπρίγια (90’+11′ Φρανσές), Αμπέλ Ρουίθ (90’+3′ Στουάνι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Παντίγια, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Μάρκος, Μπόιρο (79′ Μπερτσίτσε), Σανσέτ (43′ Ουνάι Γκόμεθ), Άντερ Ερέρα (79′ Πράδος Ντίας), Ντε Γκαλαρέτα (59′ Χαουρεγκιθάρ), Μπερενγκέρ, Ινιάκι Γουίλιαμς, Γκουρουθέτα (59′ Τζαλό)

Πηγή: tanea.gr