Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ Χωρίς Γκολ στην Πρεμιέρα του Champions League

Η Ίντερ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από το «Etihad», παρόλο που η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η κυρίαρχος στο ματς, κυρίως στο δεύτερο μέρος όπου έκλεισε τους Νερατζούρι στο μισό γήπεδο. Οι Πολίτες σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες, όμως η άμυνα της Ίντερ απέδειξε την αποτελεσματικότητά της, κρατώντας το 0-0. Αυτή η ισοπαλία επιβεβαίωσε την ανθεκτικότητα της ομάδας που είχε αντιμετωπίσει τη Σίτι στον τελικό του 2023 στην Κωνσταντινούπολη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι ευκαιρίες άρχισαν να εμφανίζονται από νωρίς. Στο 24′, ο Σαβίνιο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μια καλή ευκαιρία εντός της περιοχής. Ο Ντε Μπρόινε, στην προσπάθεια του τρία λεπτά αργότερα, σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ ο Γκβάρντιολ έσωσε ένα πλασέ του Νταρμιάν πάνω στη γραμμή στο 29′. Μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι χάθηκε στο 35′, όταν ο Χάαλαντ πλάσαρε λίγο άουτ, και στο 43′, ο Ζόμερ έκανε δύσκολη επέμβαση στο σουτ του Ντε Μπρόινε.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δυσκολεύτηκε να κρατήσει την κατοχή της μπάλας, αλλά κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Στο 69′, ο Φόντεν έπιασε ένα σουτ πάνω στον Ζόμερ, και στο 76′, οι Νερατζούρι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Μχιταριάν που εκτέλεσε άουτ από καλή θέση. Στο 89′, ο Ζόμερ δήλωσε “παρών” με μια σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Γκουντογκάν, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε από πολύ κοντά, διασφαλίζοντας τελικά το 0-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι εξής:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ, Λιούις, Ακάντζι, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (46’ Γκουντογκάν), Μπερνάρντο Σίλβα (80’ Ντοκού), Σαβίνιο (46’ Φόντεν), Γκρίλις, Χάαλαντ

Ίντερ: Ζόμερ, Ατσέρμπι, Μπαζτόνι, Νταρμιάν (74’ Παβάρ), Μπίσεκ (74’ Ντάμφρις), Αουγούστο, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (82’ Φρατέζι), Ζιελίνσκι (65’ Μχιταριάν), Ταρεμί, Τουράμ (65’ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Πηγή: tanea.gr