Η Νότιγχαμ Φόρεστ Αποσπά Ισοπαλία Από Την Τσέλσι Στο Στάμφορντ Μπριτζ

Μια ακόμα αξιόλογη επιτυχία σημείωσε η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ, κατά την 7η αγωνιστική της Premier League. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 78ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γουόρντ-Πράουζ, κράτησαν το 1-1 μέχρι το τέλος και διατήρησαν το αήττητο τους εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ άνοιξε το σκορ λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κρις Γουντ να σκοράρει στο 49′. Ο Γουόρντ-Πράουζ έκανε μια εκτέλεση φάουλ, ο Μιλένκοβιτς πήρε την κεφαλιά και ο Γουντ, με μια ευφάνταστη προβολή, νίκησε τον Σάντσες. Η αντίπαλη ομάδα άμεσως αντέτεινε στο 57′, όταν ο Μαντουέκε επικράτησε του Σελς με ένα εφευρετικό αριστερό σουτ από μέσα στην περιοχή.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η Νότιγχαμ είχε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, αλλά στάθηκε άτυχη απέναντι σε έναν εξαιρετικό Σάντσες. Στο 78ο λεπτό, ο Γουόρντ-Πράουζ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στα λεπτά που ακολούθησαν, η Νότιγχαμ υπερασπίστηκε το αποτέλεσμα υπό την πίεση της Τσέλσι, και κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία μέχρι το τελικό σφύριγμα. Στα 13 λεπτά των καθυστερήσεων, οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το κρίσιμο τέρμα, με τους τερματοφύλακες να πραγματοποιούν εξαιρετικές επεμβάσεις.

Πηγή: tanea.gr