Ολυμπιακός Επιστρέφει στις Νίκες με Δύο Γκολ κατά του Ατρομήτου

Η νίκη του Ολυμπιακού ήρθε μετά από μια εντυπωσιακή εμφάνιση κατά του Ατρομήτου με σκορ 2-0. Οι Ερυθρόλευκοι, με γκολ των Ροντινέι (40’) και Ελ Κααμπί (74’), επικράτησαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, παρόλο που παρουσίασε πολλές αλλαγές, κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να έχει δύο δοκάρια, ένα με τον Ροντινέι στο 53’ και ένα με τον Κοστίνια στο 68’.

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε στρατηγικές αλλαγές, επιλέγοντας να παρατάξει τον Ολυμπιακό με φρέσκους παίκτες. Ο Τζολάκης είχε την ευθύνη της εστίας, με μια τετράδα άμυνας αποτελούμενη από τους Κοστίνια, Ρέτσο, Κάρμο και Αποστολόπουλο. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονταν οι Στάμενιτς και Μουζακίτης, ενώ οι Ροντινέι, Ολιβέιρα και Βέλντε υποστήριζαν τον επιθετικό Κωστούλα.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε νωρίς, με τον Ουάρντα να απειλεί, αλλά τον Τζολάκη να αντιδρά σωστά. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 37’, όταν ο Χουτεσιώτης ανέτρεψε τον Βέλντε, και ο Ροντινέι εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα συνέχισε την πίεση, με τον Ροντινέι να βρίσκει δοκάρι και τον Κοστίνια να απειλεί με σουτ.

Με την είσοδο του Ελ Κααμπί, η κατάσταση άλλαξε, αφού χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρει, διευρύνοντας τη διαφορά στο 2-0. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και αντεπίεσε τους φιλοξενούμενους, με τον Τζολάκη να πραγματοκτά εκπληκτικές αποκρούσεις.

Συνολικά, η νίκη αυτή ενδυναμώνει την ομάδα καθώς προετοιμάζεται για το ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί με την Μπράγκα (5/10, 19:45) στην 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Πηγή: tanea.gr