Ολυμπιακός προκρίνεται στους ομίλους του CEV Champions League με άνοδο και σθένος

Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι, Ολυμπιακός/ONEX, κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους ομίλους του CEV Champions League. Σε έναν συναρπαστικό αγώνα απέναντι στη ρουμανική Κορόνα Μπράσοφ στο κλειστό του Ρέντη, οι Ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν δύο σετ για να επιτευχθεί ο στόχος τους.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 4 πόντους (14-18) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού. Αντί όμως για απογοήτευση, οι γηπεδούχοι αντέκρουσαν την πίεση, μειώνοντας αρχικά στον πόντο (17-18) και στη συνέχεια ανατρέποντας την κατάσταση με τον Κουμεντάκη να κερδίζει ένα μπλοκ άουτ, παίρνοντας προβάδισμα στο 21-20. Ο αγώνας κύλησε πόντο-πόντο μέχρι το 23-23, όπου ο Ατανασίεβιτς ηγήθηκε για να κλείσει το σετ με 25-23.

Η δυναμική του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, καθώς οι παίκτες του ανήκοντας σε ένα εξαιρετικό κλίμα, προηγήθηκαν με +7 (9-2) χάρη σε εντυπωσιακές επιθέσεις των Πέριν και Παγιένκ. Το μπλοκ των γηπεδούχων λειτούργησε εξαιρετικά, οδηγώντας σε μια ακόμα μεγαλύτερη διαφορά του 12-4. Παρά την προσπάθεια των Ρουμάνων να επανακάμψουν με ένα σερί 6-0 και να μειώσουν γρήγορα τη διαφορά, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 24-20. Αφού οι Ρουμάνοι έδωσαν νέα τροπή στον αγώνα, προηγούμενοι 28-27, ο Τζούριτς μπήκε στη δράση με δύο μπλοκ, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του στο τελικό 30-28.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-23, 30-28.
Πηγή: tanea.gr